Behaviorální terapie
je poměrně nové odvětví veterinární medicíny. Vznikla přibližně před dvaceti lety v USA, kde má v současné době, jak se s nadsázkou říká "každý pes svého psychologa". Kromě pracovního využití je dnes pes chován převážně a zejména z důvodu sociálního kontaktu. Všímáme si daleko více zdravotního stavu svého chlupatého kamaráda i jeho chování. Obzvláště pak chování, které vede k problémům v našem vzájemném soužití, v soužití s naším okolím, sousedy, ale i neznámými lidmi apod. Ve většině případů se nejedná o etopatie - takto se odborně označují typické poruchy chování, ale o tzv. "problémové chování". Jako "problémové chování" se označuje takové chování, které je pro sice pro psy typické (nemusí se jednat pouze o psy), ale lidmi je vnímáno jako nevhodné a nežádoucí (značkování v bytě, štěkání, odmítnutí opuštění oblíbeného místa spojené s jeho obranou, obrana misky, hračky, likvidace zařízení místnosti, ve které pes pobývá... ). Problémové chování vzniká v určitých situacích pod vlivem bezprostředních podmínek okolí. Závažnost problému se odvíjí od jeho vnímání nás samých. Každý budeme stejnou situaci posuzovat jinak. To, co někdo neřeší, může být pro jiného katastrofickým scénářem..:-)
Existuje mnoho příčin problematického chování psů a stejně tak má i mnoho různých podob. Člověk, který se zabývá behaviorální terapií se nazývá behaviorálním terapeutem a po konzultaci, příp. návštěvě u klienta se snaží najít základní příčiny, proč se pes chová určitým způsobem. Návštěva terapeuta je spíše otázkou několika hodin než minut a otevřenost majitele je základním předpokladem nalezení řešení. Po objasnění důvodu chování terapeut vysvětlí co dělat, aby se stav změnil. Navrhuje tzv. modifikační program. Pro změnu a vyřešení celého problému je nutné, aby se, pokud je příčina stanovena správně, naučil majitel problémového zvířete tento program používat a postupně změnou svého chování dospěl ke změně chování i svého psa. Navrhované řešení situace je vždy individuálně pro každý případ stanoveno zvlášť a zahrnuje celou škálu opatření od základních sociálních podmínek přes stanovení modifikačního programu chování až k případné terapii psychofarmaky. Ptáte se: psychofaramka pro psy? Ano. Nejběžněji používaná jsou sedativa, které však ve své podstatě psa utlumí a zásadně se tím ovlivní jeho schopnost vnímat a učit se. V současnosti se proto do popředí dostávají léky ze skupiny antidepresiv, anxiolytik a stabilizátorů nálad. Výběr léků se provádí v přímé souvislosti indikace a momentálního zdravotního stavu zvířete, protože většina z nich je převzata z humánní medicíny a jejich léčebný účinek a dávku lze odhadnout jen na základě praktických zkušeností.
Abychom představu psa o jeho postavení v lidské/psí smečce usměrnili, musíme zavést určitá pravidla. Následující pravidla nejsou co do závažnosti nijak uspořádána, protože jsou všechna stejně důležitá. Nezáleží dokonce ani příliš na tom, aby byla dodržována pravidla všechna. Ve většině případů totiž postačuje, když z nich zvláště zdůrazníme jen některá, aby pes změnil pohled na svou roli v domáctnosti. Tato pravidla můžeme zavádět postupně, čímž se vyhneme případným střetům. Může trvat dva nebo tři dny, než vstoupí pravidlo, pro které se rozhodneme - např. pořadí procházení dveřmi - , skutečně v platnost. Měli byste však vytrvale dbát na jeho dodržování, dokud ho pes zcela a správně nepochopí. Pak teprve můžete přistoupit k dalšímu stadiu. S každým pravidlem, které pes pochopí, se snáze zavádějí pravidla další.
Jak si poradit s problematickým chováním vlastního psa: základní rady pro majitele psů.
Kladli jste si někdy otázku, proč můj pes…
… štěká, když zůstane sám?
… skáče na návštěvy?
… odmítá přijít, když ho volám?
… táhne na vodítku?
… udělá loužičku, když se vítáme?
… vrčí, když mu chci sebrat hračku?
Tato praktická a fundovaná kniha předního odborníka zabývajícího se problematikou chování psů, jenž má dlouholetou zkušenost s poradenskou činností, vám poskytne množství odpovědí a rad jak změnit chování vašeho psa, aniž byste ho museli trestat.
Co váš pes žere? Kde spí? Dostal příležitost sžít se s prostředím? Kdo ho cvičil? To všechno by mohlo vést k problémům, pokud budete přehlížet, jak pes myslí.
Především si musíte uvědomit, že pes zdědil několik instinktů po svých předcích – vlcích –, jenž nesou vinu na chování, které je jemu přirozené, ale vám působí problémy.
John Fisher vede neomylně čtenáře křivolakými cestičkami až ke kořenům psího chování, upozorňuje na různorodé problémy a předkládá řešení, kterými se majitel psa může úspěšně řídit. Vědom si potřeb jak psů tak jejich majitelů, napsal knihu, jež čtyřnohým tvorům umožní, aby se stali šťastnými a vítanými obyvateli našich domovů.